WhatsApp Görünümlü Sahte Uygulamalar Bilgileri Çalmaya Devam Ediyor

Meta bünyesinde yer alan çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dünya genelinde yüz milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ülkemizde de birçok kişinin kullandığı platform, haliyle hackerların da dikkati çekiyor. WhatsApp’ın sadece bir uygulaması olmasına rağmen, bugüne kadar çeşitli sahte uygulamalar ile yüz binlerce kişinin kişisel verileri ele geçirildi.

Sahte WhatsApp Uygulamaları Bilgileri Çalıyor

Uygulama marketlerinde, WhatsApp’ın tek bir sürümü bulunuyor. WhatsApp logosunun veya temasının kullanıldığını diğer uygulamaların, WhatsApp ile bir ilişkisi bulunmamakta. Bu nedenle, WhatsApp logosunu veya adını kullanan uygulamaları cihazlara yüklememek ve kullanıcı bilgilerini girmemek gerekiyor.

Uygulamalardan Bazıları APK Olarak İndiriliyor

Kullanıcı verileri için tehdit unsuru oluşturan bu uygulamalardan bazıları, uygulama marketlerinde yer almıyor. APK sitelerinden indirilip kurulan uygulamalar ile kişisel verileri ele geçirilebiliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan uzmanlar, kaynağı bilinmeyen uygulamaların yüklenmemesi ve kişisel verilerin uygulamaya verilmemesi konusunda uyarılarda bulundular.

Yorum yapın